Франция Маданият вазирлиги ҳузуридаги Миллий кино ва анимация маркази билан ҳамкорлик битими имзоланди
Айни кунларда Францияда нуфузли 77-Канн кинофестивали давом этмоқда. Унинг доирасида фаолият юритаётган Ўзбекистон павильонида ҳам хорижлик меҳмонлар учун ўзбек миллий фильмларининг тақдимотини ўтказиш билан бирга бир қатор давлат ва нодавлат киноташкилотлари ҳамда йирик кинокомпаниялар билан ҳамкорлик музокаралари олиб борилмоқда.
Жумладан, бугун Миллий кинематографияни ривожлантиш маркази директори Фурқат Усмонов Франция Миллий кино ва анимация маркази (СNС) билан ҳамкорлик битимини имзолади.
Ҳамкорлик битими икки давлат ўртасида ко-продукция лойиҳаларини ишлаб чиқиш, француз ва ўзбек киноижодкорларининг мунтазам учрашувларини ташкил қилиш, маданий алмашинув, таълим соҳаси ҳамда ҳамкорликда кино саноатини ривожлантириш каби масалаларни қамраб олади.

Подписано соглашение о сотрудничестве с Национальным центром кино и анимации при Министерстве культуры Франции
Во Франции проходит престижный 77-й Каннский кинофестиваль. Помимо презентации узбекских национальных фильмов зарубежным гостям, узбекский павильон, действующий в его рамках, ведет переговоры о сотрудничестве с рядом государственных и негосударственных киноорганизаций и крупных кинокомпаний.
В частности, сегодня директор Национального центра развития кинематографии Фуркат Усманов подписал соглашение о сотрудничестве с Национальным центром кино и анимации Франции (SNS).
Соглашение о сотрудничестве охватывает такие вопросы, как развитие проектов совместного производства между двумя странами, организация регулярных встреч французских и узбекских кинематографистов, культурный обмен, сфера образования, а также развитие киноиндустрии в сотрудничестве. Международная встреча и переговоры в узбекском павильоне продолжатся.