Малайзиянинг ислом санъатига оид нодир коллекцияси Ўзбекистонда намойиш этилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Ўзбекистон ва Малайзия ўртасида маданий ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган ташаббуси Малайзия Ислом санъати музейи раҳбарияти томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланди. Марказ матбуот хизмати маълумотига кўра, Ўзбекистонда ушбу музейнинг ноёб экспонатларини намойиш этишга бағишланган махсус кўргазмалари ташкил этилади. Кўргазмада мамлакатимиз тарихи билан боғлиқ ноёб ислом маданияти асарлари намойиш этилади.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг расмий ташрифи ва музейга саёҳати
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 февраль куни расмий ташриф доирасида Куала-Лумпурдаги Малайзия Ислом санъати музейида бўлди.
Ушбу музей Жануби-Шарқий Осиё марказида жойлашган ва ислом санъати меросини ўрганиш ҳамда асраб-авайлашга йўналтирилган. Музей 1998 йилда Малайзиянинг “Ал-Бухорий” жамғармаси кўмагида ташкил этилган бўлиб, унинг умумий майдони 300 минг квадрат метрни ташкил этади. Бу нафақат маҳаллий аҳоли, балки ислом мамлакатларидан келган кўплаб сайёҳларни ҳам ўзига жалб қилади.
Давлатимиз раҳбарига ушбу маданий муассасага асос солган шахслардан бири – музей директори Саид Муҳаммад Бухорий ҳамроҳлик қилди. Президентимиз учун махсус ташкил этилган музей бўйлаб экскурсия давомида, Саид Муҳаммад Бухорий ўзбек усталари музей биносидаги бешта ғаройиб гумбазнинг ички безакларини миллий услубда яратиш ва тиклаш ишларида фаол иштирок этганини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон Президенти Малайзия Ислом санъати музейида сақланаётган ноёб артефактлар, хусусан, мамлакатимиз тарихи билан боғлиқ маданий мерос намуналари, қадимий қўлёзмалар, бетакрор миниатюралар ва тарихий ашёлар билан танишди.
Шунингдек, музейда Имом Бухорий, Имом Мотуридий, Имом Термизий номидаги халқаро илмий-тадқиқот марказлари ҳамда Ўзбекистон Ислом цивилизацияси маркази томонидан нашр этилган китоблар кўргазмаси ҳам ташкил этилди.
Ўзбекистон ва Малайзия ўртасидаги илмий ҳамкорлик янги босқичга чиқади.
Ташриф давомида Ўзбекистон Президенти музейнинг ноёб экспонатларини Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида намойиш этиш бўйича таклиф билдирди. Бу таклиф Саид Муҳаммад Бухорий томонидан илиқ қарши олиниб, катта мамнуният билан қабул қилинди.
Шунингдек, музейга ташриф якунланганидан кейин Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухоликов Малайзия Ислом санъати музейи директори Саид Муҳаммад Бухорий билан музокаралар ўтказди. Музокараларда Имом Бухорий, Имом Термизий ва Имом Мотуридий марказлари раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Учрашув давомида Саид Муҳаммад Бухорий Президент Шавкат Мирзиёевнинг ташаббусини мамнуният билан қабул қилишини таъкидлаб, бу вазифани бажариш унинг ва музей жамоаси учун шараф эканини билдирди. Шунингдек, ушбу муҳим ташаббусни амалга ошириш учун икки томонлама етакчи мутахассисларни жалб этиш бўйича келишувга эришилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида экспонатларни жойлаштириш концепциясини аниқлаш бўйича фикр алмашилди. Шунингдек, малайзиялик ҳамкорларга Самарқанддаги Имом Бухорий мажмуасида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари ҳақида маълумот берилди.
Малайзия Ислом санъати музейи директори мазкур музей кўргазмасининг иккинчи босқичини Имом Бухорий мажмуасида ташкил этиш таклифини ҳам қўллаб-қувватлади.
Илмий ҳамкорлик форуми ва стратегик келишувлар
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази матбуот хизмати маълумотига кўра, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг ташкилий кўмагида, 4 февраль куни Малайзия Ислом санъати музейида “Маданий мерос: Ўзбекистон ва Малайзия ўртасидаги кўприк” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбир натижасида:
- Ўзбекистон ва Малайзия олимлари жамиятини ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди;
- Илмий ҳамкорлик тўғрисида қўшма Декларация имзоланди;
- Малайзия Ислом тушунчаси ва цивилизацияси халқаро институти Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказига 100 000 дан ортиқ ноёб қўлёзма ва нашрларнинг электрон нусхаларига кириш ҳуқуқини тақдим этувчи сертификатни топширди.
Бу сертификат Ўзбекистон Республикаси Президентининг ислом цивилизацияси меросини асраб-авайлаш ва буюк алломалар асарларини чуқур ўрганишга қаратилган юксак эътибори учун билдирилган самимий ҳурмат ва эътироф белгиси сифатида баҳоланди.
Шу билан бирга, тадбир доирасида Ўзбекистоннинг Малайзиядаги элчихонасининг илмий ҳамкорликни ривожлантиришдаги муҳим ўрни ва унинг малайзиялик бир қатор нуфузли илмий-тадқиқот муассасалари билан ҳамкорликни мустаҳкамлашга қўшган ҳиссаси алоҳида таъкидланди.
Учрашув якунида Саид Муҳаммад Бухорий қуйидаги фикрларни билдирди:
“Ўзбекистон ҳақиқий цивилизация марказидир. Сизларда маданиятга оид кўплаб жиҳатлар борки, биз улардан ўрнак олишимиз мумкин. Ўзбекистон Президентининг Малайзияга ташрифи маданий алоқаларни мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этади. Энг асосийси, муҳтарам Президентингиз тарихни чуқур билади ва маданиятни юксак қадрлайди. Ўзбекистонда маданий ҳаётда юз бераётган ўзгаришлар ва тараққиётдан шуни англаш мумкинки, давлат раҳбари маданият ҳаётнинг ажралмас қисми эканини яхши тушунади. Шу боис у маданиятни ривожлантиришга катта эътибор қаратмоқда. Мен Ўзбекистон раҳбарининг ташаббус ва фикрларига тўлиқ қўшиламан. Ўзбекистон бошқа мамлакатлар учун ҳам ўрнак бўлиши мумкин, чунки сизларда амалга оширилаётган ислоҳотлар юксак баҳога лойиқдир. Ўзбекистон билим ва маданиятни атрофдагилар билан баҳам кўрмоқда. Бу жараёнда Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази катта роль ўйнамоқда. Биз марказ билан нафақат ҳозир, балки келажакда ҳам дўстона ҳамкорлик қилишга тайёрмиз. Ишонаманки, Малайзия Ислом санъати музейи ва Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ўртасидаги ҳамкорлик янада ривожланади.”
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқов,  Президентнинг ушбу ташрифи тарихий аҳамиятга эга эканини таъкидлаб, қуйидагича изоҳ берди:
"Муҳтарам Президентимиз ташрифи ҳамда улар томонидан илгари сурилган ғоя ва таклифлар Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва Малайзия Ислом санъати музейи ўртасидаги ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқди. Давлатимиз раҳбари ўзаро ҳамкорлик, албатта, амалий натижалар бериши кераклигини алоҳида таъкидладилар. Шу боис олийжаноб Президентимизнинг таклифларига мувофиқ, музей кўргазмаси Ўзбекистонда ташкил этилади. Эндиликда бизнинг асосий вазифамиз – барча келишувларни икки томонлама ҳамкорликда амалга оширишдир"— деди Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқов.

Уникальная коллекция исламского искусства из Малайзии будет представлена в Узбекистане
Инициатива Президента Узбекистана по дальнейшему развитию культурного сотрудничества между Узбекистаном и Малайзией получила всестороннюю поддержку со стороны руководства Музея исламского искусства Малайзии.
Пресс-служба Центра заявила, что в Узбекистане пройдут уникальные выставки, представляющие редкие произведения исламской культуры, имеющие прямое отношение к истории нашей страны. На выставке будут представлены уникальные произведения исламской культуры, связанные с историей нашей страны.
Визит Президента Узбекистана в Малайзийский музей исламского искусства
Как известно, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках своего официального визита в Малайзию 5 февраля посетил Музей исламского искусства Малайзии.
Этот музей, расположенный в самом центре Юго-Восточной Азии, специализируется на изучении и сохранении наследия исламского искусства. Он был основан в 1998 году при поддержке Фонда Аль-Бухари. Основная площадь музея составляет 300 тысяч квадратных метров, что привлекает не только местных жителей, но и множество туристов из мусульманских стран.
Главу нашего государства сопровождал один из основателей данного культурного учреждения, директор музея Саид Мухаммад Бухари.
Во время экскурсии по музею, организованной специально для Президента Узбекистана, Саид Мухаммад Бухари особо подчеркнул, что узбекские мастера принимали самое активное участие в оформлении и реставрации внутренней части здания, где расположены пять великолепных куполов, отделанных в национальном стиле.
Президент Узбекистана ознакомился с уникальными артефактами, хранящимися в музее, в частности, с образцами культурного наследия, относящимися к истории Узбекистана, древними рукописями, неповторимыми миниатюрами и предметами старины.
Кроме того, в музее состоялась выставка книг, изданных международными научно-исследовательскими центрами имени Имама Бухари, Имама Матуриди, Имама Термизи, а также Центром исламской цивилизации в Узбекистане.
Научное сотрудничество Узбекистана и Малайзии выйдет на новый этап
В ходе посещения музея Президент Узбекистана предложил организовать специальную выставку экспонатов Музея исламского искусства Малайзии в Центре исламской цивилизации в Узбекистане. Саид Мухаммад Бухари горячо поддержал это предложение Президента и с большим удовлетворением принял его.
По завершении визита официальной делегации Узбекистана в музей директор Центра исламской цивилизации в Узбекистане Фирдавс Абдухаликов провел переговоры с директором Музея исламского искусства Малайзии Саидом Мухаммадом Бухари.
В переговорах по реализации инициативы Президента Узбекистана приняли участие руководители международных научно-исследовательских центров имени Имама Бухари, Имама Термизи и Имама Матуриди.
В ходе переговоров Саид Мухаммад Бухари подчеркнул, что принимает предложение Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с большим удовлетворением и отметил, что реализация данной инициативы является честью как для него лично, так и для всего коллектива музея.
Кроме того, была достигнута договоренность о привлечении ведущих экспертов в данной области с обеих сторон для успешной реализации этого значимого проекта.
Также состоялся обмен мнениями по уточнению концепции размещения экспонатов в Центре исламской цивилизации в Узбекистане.
Во время переговоров малайзийская сторона была подробно проинформирована о масштабных реставрационных и созидательных работах, осуществленных в комплексе Имама Бухари в Самарканде по инициативе Президента Республики Узбекистан.
Директор Малайзийского музея выразил согласие в организации выставки экспонатов Музея исламского искусства в комплексе Имама Бухари на втором этапе двустороннего сотрудничества.
Форум научного сотрудничества и стратегические соглашения
Как сообщает пресс-служба Центра, при организационной поддержке Министерства иностранных дел Узбекистана 4 февраля в Музее исламского искусства Малайзии был успешно проведен круглый стол “Культурное наследие: мост между Узбекистаном и Малайзией”.
По итогам мероприятия:
• Достигнута договоренность о создании общества ученых Узбекистана и Малайзии,
• Подписана совместная декларация о научном сотрудничестве,
• Международный институт исламского понимания и цивилизации Малайзии предоставил Центру исламской цивилизации в Узбекистане сертификат, предоставляющий доступ к электронным копиям более 100 тысяч уникальных рукописей и публикаций.
Этот сертификат был оценен как знак искреннего уважения и признания высокого внимания, уделяемого Президентом Республики Узбекистан сохранению наследия исламской цивилизации и глубокому изучению трудов великих ученых.
Вместе с тем, в рамках мероприятия была особо отмечена важная роль Посольства Узбекистана в Малайзии в развитии научного сотрудничества и его вклад в укрепление сотрудничества с рядом авторитетных малайзийских научно-исследовательских учреждений.
В завершение встречи Саид Мухаммад Бухари отметил: «Узбекистан поистине является центром цивилизаций. Что касается сферы культуры, то у вас есть множество аспектов, которым мы можем поучиться. Визит Президента Узбекистана в Малайзию также имеет большое значение для культурного обмена между вашей страной и Малайзией. Самое главное, что господин Президент хорошо знает историю и ценит культуру. Судя по развитию и изменениям в культурной жизни Узбекистана, можно сказать, что ваш Президент обладает обширными знаниями. Он прекрасно понимает, что культура является неотъемлемой частью жизни. Именно поэтому он стремится развивать это направление. Я полностью согласен с действиями и мыслями вашего Президента. Узбекистан может служить примером и для соседних стран Центральной Азии, поскольку реформы, проводимые в вашей стране, заслуживают высокой оценки. Ваша страна делится знаниями и культурой с окружающими. В этом большую роль играет Центр исламской цивилизации в Узбекистане. Мы готовы оказывать дружественную помощь и сотрудничать с центром не только сейчас, но и в будущем. Уверен, что отношения между Музеем исламского искусства Малайзии и Центром исламской цивилизации в Узбекистане будут и далее развиваться».
Фирдавс Абдухаликов, директор Центра исламской цивилизации в Узбекистане, подчеркнул историческое значение визита Президента и прокомментировал следующее:
- Визит нашего уважаемого Президента и выдвинутые ими идеи и предложения вывели сотрудничество между Центром исламской цивилизации в Узбекистане и Музеем исламского искусства Малайзии на новый уровень. Глава нашего государства особо подчеркнул, что взаимное сотрудничество обязательно должно приносить практические результаты. Поэтому, в соответствии с предложениями нашего благородного Президента, музейная выставка будет организована в Узбекистане.
"Теперь наша главная задача - реализовать все договоренности в двустороннем сотрудничестве," - сказал Центр исламской цивилизации в Узбекистане.