"Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида" китоб-албомлари Британия кутубхонасига хадя қилинди
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Жаҳон жамияти Британия кутубхонасига "Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида" китоб-албомининг 50 та жилдини ҳадя қилди.
Ўзбекистоннинг элчиси Равшан Усмонов, Британия кутубхонаси амалиётлари бўйича директори Жас Рай ва иккала давлат вакиллари иштирок этган топшириш маросими Ўзбекистон ва Буюк Британия ўртасидаги маданий алоқаларни ривожлантиришда муҳим босқич бўлди.
Маълумот учун: Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Жаҳон жамияти “Ўзбекистон маданий мероси” кўп жилдли туркуми доирасида Британия коллекцияларида сақланаётган Ўзбекистон тарихий-маданий меросининг ноёб экспонатларига бағишланган бир неча жилдлар чоп этилган. «Марказий Осиё санъати Фисвилям музейида» китоб-албоми «Марказий Осиё мероси Кембриж университети тўпламларида» туркумининг биринчи жилдидир. Ф. И. Мелвилл таҳриридаги мазкур жилд энг қадимги вақтлардан Хива хонлиги ва Бухоро амирлигини ҳам қамраб олган кейинги ислом давригача Марказий Осиё Икки дарё оралиғи санъатига бағишланган.
Кейинги китоб-албом «Ўзбекистон маданий мероси Буюк Британия тўпламларида» деб нимланиб, асосан учта музей – Буюк Британиянинг асосий тарихий-археологик музейи ва дунёдаги энг йирик маданий муассасалардан бири бўлган Британия музейи, Оксфорд университетининг Эшмол музейи ва «Баррелл коллекцияси» сақланаётган Глазгодаги ноёб жамоат музейининг коллекцияларидаги артефактлар тақдим этилган. Коллекцияларнинг ҳар бири ўз-ўзича қизиқарли ва Бирлашган қиролликнинг тарихда Ўзбекистон халқларининг хилма-хил маданиятига нисбатан кўрсатган катта қизиқишларини акс эттиради.

The World Society for the Study, Preservation, and Promotion of Cultural Legacy of Uzbekistan (WOSCU) has donated 50 volumes of the album series "Cultural Legacy of Uzbekistan in World Collections" to the British Library.
The handover ceremony, attended by Uzbekistan's Ambassador Ravshan Usmanov, the British Library's Director of Practices Jas Rai, and representatives from both countries, marked a significant milestone in the development of cultural ties between Uzbekistan and the United Kingdom. Detailed information about each volume of the album was presented to the British side, along with a special certificate.
Jas Rai expressed hope that these albums would occupy a place of honor among the British Library's valuable and rare works. She emphasized the British Library's interest in further supporting the development of library science in Uzbekistan and expressed a desire to expand cooperation with Uzbek libraries. The meeting also discussed potential collaboration in library management and information exchange.
Background Information: As part of the multi-volume series "Cultural Legacy of Uzbekistan," published by WOSCU, several volumes dedicated to the unique exhibits of Uzbekistan's historical and cultural heritage held in British collections have been released. The album "Central Asian Art in the Fitzwilliam Museum" is the first volume of the "Central Asian Heritage in the Collections of Cambridge University" series. Edited by F.I. Melville, this volume covers Central Asian art from ancient times to the late Islamic period, including the Khiva Khanate and the Bukhara Emirate.
The following volume, "The Cultural Legacy of Uzbekistan in the Collections of Great Britain," presents artifacts from three museum collections: the main historical and archaeological museum of Britain, one of the world's largest cultural institutions, the British Museum, the Ashmolean Museum of Oxford University, and the unique public museum in Glasgow, home to the "Burrell Collection." Each collection is noteworthy in its own right and reflects the immense historical interest that the United Kingdom has shown in the diverse culture of the people of Uzbekistan.