ЎЗБЕКИСТОН-ТУРКИЯ ОЛИМЛАРИ ПЛАТФОРМАСИ ЯРАТИЛАДИ
Аввал хабар берганимиздек, жорий йилнинг 15-19 сентябрь кунлари Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Ф. Абдухаликов бошчилигидаги делегация аъзолари иштирокида Туркияда бир қатор тадбирлар, давра суҳбатлари, тақдимот ва кўргазмалар ўтказилди.
Дастлаб, марказ вакиллари томонидан 15 сентябрь куни Истанбул шаҳридаги “Outdor Factory” компанияси  фаолияти яқиндан ўрганилди. Мазкур компания айни пайтда Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази музейини бойитиш бўйича ўз лойиҳаларини тақдим этган. Компания раҳбари Синан Тураман Туркия Президентининг Истанбул шаҳридаги музейида олиб борилаётган ишлар билан таништирди.
Сафар давомида Истанбул шаҳридаги Аё София мажмуаси, Кўк масжид, Тўпқопи саройи, қадимги Эфес шаҳри ва Галикарнас мақбараси каби машҳур тарихий ёдгорликларнинг кичик моделларини ўз ичига олган Очиқ осмон остидаги миниатюралар музейи – Miniatürk сингари диққатга сазовор жойларда қатор учрашувлар ўтказилди. Марказ мутахассислари ушбу тарихий обидалар ва музейлар, кутубхона ва бошқа маърифий муассасалар тажрибасини ўрганишди.
Марказ делегацияси сафар давомида Туркиядаги ана шундай муассасаларда замонавий интерактив дастурлар, ахборот технологияларининг энг сўнгги ютуқларидан қай даражада фойдаланилаётганига эътибор қаратди.
Жумладан, Болалар ва ёшлар учун мўлжалланган “Deneyap Technology Atölyesi” таълим дастури, “Истиқлол” Истанбул иллюзиялар музейи, Туркия Замонавий санъат музейи, Истанбулнинг Усмоний султон Меҳмед Фотиҳ томонидан фатҳ этилишига бағишланган “Панорама 1453” музейи, Аё София тарихи музейида бу борада жаҳондаги энг илғор ва замонавий методлар, турли 3D шоулар, видео-контентлар ишлатилаётгани маълум бўлди.
Илмий-ижодий сафар асносида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази делегациясига Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази илмий маслаҳатчиси Халит Эрен, Миллий саройлар бошқармаси бошлиғи Ясин Йилдиз, Туркия қўлёзмалар идораси раҳбари Жўшкун Йилмаз, қатор нуфузли олий ўқув юртлари профессорлари, олим ва мутахассислар ҳамроҳлик қилишди.
Истанбулдаги учрашувлар, ташрифлар чоғида Ўзбекистон маданий мероси билан боғлиқ қатор нодир қўлёзмалар ва тарихий экспонатлар билан ҳам таншилди.
Жумладан,  Турк ва Европа меъморчилигининг нодир намунаси “Юлдуз” саройида Қўқон хони Амир Умархон турк султони Маҳмуд II га ҳадя қилган Қуръони Карим нусхаси сақланмоқда. Тўпқопи музейида темурийлар даврига оид қатор нодир осори атиқалар, Бухоро амирининг турк султони Абдулҳамид II га юборган ҳадялари, ислом оламининг энг нодир ва муқаддас омонатлари ўзбекистонлик меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Туркия тарихидаги муҳим масканлардан бири – Долмабахче саройида  Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухаликов ва Туркия Республикаси Президенти ҳузуридаги Миллий саройлар бошқармаси раиси Ясин Йилдиз ўртасидаги учрашувда муштарак миллий меросимизни ўрганишда илмий куч ва имкониятларни бирлаштириш юзасидан фикр алмашилди.
— Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан дунё миқёсида ислом динининг маърифатпарварлик тамойилларини кенг тарғиб қилиш, маданий меросни асраб-авайлашда амалга оширилаётган ишлар алоҳида эътиборга молик, - деди Ясин Йилдиз. – Бу борада Туркияда ҳам ниҳоятда кенг қамровли ишлар амалга оширилмоқда. Икки мамлакат раҳбарлари ўртасидаги музокараларда ҳам бу борада ҳамкорлик алоқаларини ривожлантиришга катта эътибор қаратиляпти. Ўйлаймизки, ўзбекистонлик дўстларимизнинг бу ташриф ҳар икки юрт олимлари ва тадқиқотчилари учун янги имкониятлар эшигини очади.
Учрашувда бу борада ўзбек ва турк олимларининг ҳамкорлиги доирасида қўшма форум ташкил қилиш таклиф қилинди. Ясин Йилдиз Туркиядаги миллий саройлар, музей ва кутубхоналар билан ҳамкорликда “Ўзбекистон маданий мероси” туркумидан янги китоб-альбомлар чоп этиш бўйича ҳамкорлик қилишини билдирди.
Туркия замини буюк азиз-авлиёлар, улуғ мутафаккирлар хоки мангу қўним топган замин. У ерда Ўзбекистон заминида етишиб чиққан ва қадим Рум ўлкасига сафар қилиб, шу ерда умрининг сўнгги дамларида яшаб ижод қилган аждодларимиз хоки ётибди. Делегация вакиллари Истанбулнинг Айюб Султон мақбарасида дафн қилинган Али Қушчи қабри, Ускударда бир пайтлар ҳаж зиёратига отланган ҳамюртларимиз учун вақтинча бошпана вазифасини ўтаган Ўзбеклар теккеси (хонақоҳи)ни зиёрат қилиб, аждодларимиз руҳига ҳурмат бажо келтирилди.
Ислом тарихи, санъати ва маданияти тадқиқотлари маркази – ИРСИКАнинг собиқ раҳбари Халит Эрен Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази лойиҳаларида ҳам фаол иштирок этиб келмоқда.
— Ўзбекистон раҳбари томонидан амалга оширилаётган умуминсоний ислоҳотларни мунтазам кузатиб бораман, - деди Халит Эрен. – Яқинда бу ислоҳотларнинг жаҳоншумул аҳамиятига бағишланган махсус мақоламни Туркияда инглиз тилида чоп этиладиган “Daily Sabah” газетасида эълон қилган эдим. Бу мақола ва барча дипломатик корпус вакиллари томонидан катта қизиқиш билан қабул қилинди. Айни пайтда Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази билан ҳамкорликдаги Туркияда сақланаётган Ўзбекистонга оид энг нодир Қуръон қўлёзмалари лойиҳаси устида иш олиб боряпман.
Айни пайтда Марказ раҳбарияти томонидан қардош юртдаги матбаа корхоналари, хаттот ношир ва дизайнерлар билан ҳам доимий ҳамкорлик йўлга қўйилган. Бу галги сафар чоғида “Мега Басим” нашриёт уйи директори Ҳасан Конду, Қуръони Каримни 1500 йиллик хат ва безак услубларини ўз ичига олган  қўлёзма хаттоти Ҳусайн Кутлу билан музокаралар олиб борилди. “Ўзбекистон қўлёзма меросида тарихий шахслар”, “Клавихонинг Амир Темур салтанатига саёҳати”, “Қуръони Каримнинг 114 нодир қўлёзмаси”, “Ўзбекистоннинг ноёб  мусҳафлари” китоб-альбомларини чоп этиш бўйича учрашув ва мулоқотлар ўтказилди.
Делегация вакиллари иштирокида 17 сентябрь куни  Ислом тарихи, санъати ва маданияти тадқиқотлари маркази – ИРСИКА ташкилоти биносида мамлакатимизнинг қадимий ва бой тарихи, бетакрор маданияти ҳақида “Янги Ўзбекистон: замон, макон ва маданий мерос” мавзусидаги фотокўргазма ташкил қилинди. Фотокўргазма доирасида “Ўзбекистон-Туркия: туташ илдизлар ва умумий мерос” медиа-ивент дастури ва “Ўзбекистоннинг буюк алломалари энциклопедияси” лойиҳаси тақдимотлари ўтказилди.
Ушбу тадбир давомида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий илмий текшириш марказлари тақдимотлари ўтказилди. Шунингдек медиа-ивент доирасида  Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Ислом тадқиқотлар маркази ва ИРСИКА ўртасида “Ўзбекистоннинг буюк  алломалари” энциклопедиясини яратиш бўйича келишиб олинди.
18-19 сентябрь кунлари ҳам ўзаро манфаатли учрашувларга бой бўлди. Жумладан, Фуат Сезгин илм-фан ва технологиялар тарихи музейи, Тўпқопи саройи музейи, Турк-ислом санъати музейи тажрибаси яқиндан ўрганилди. Бир қатор тарихий нодир қўлёзмалар, жумладан Қуръони Каримнинг Олтин Ўрда ҳукмдори Ўзбекхон даврида яратилган, темурий шаҳзода Бойсунқур Мирзо томонидан кўчирилган нусхаларининг факсимиле нашрларини яратиш юзасидан музей раҳбарлари билан келишувга эришилди. Туркия қўлёзма асарлар бошқармаси раиси профессор Жўшқин Йилмаз томонидан “Саҳиҳ ул-Бухорий” асарининг XIII асрда кўчирилган энг қадимги тўлиқ қўлёзмасининг факсимиле нусхаси Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва Имом Бухорий инновацион музейига ҳадя  қилинди.
Ана шундай қизиқарли, фойдали учрашувлар, музокаралар Туркия пойтахти Анқара шаҳрида ҳам давом этди. 17 сентябрь куни Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва Имом Бухорий илмий-тадқиқот маркази ходимлари томонидан Анқара университети Илоҳиёт факультети ҳамда Туркия Республикаси Президенти ҳузуридаги Миллат кутубхонасида юртимиздаги мазкур марказларнинг тақдимотлари ташкил этилди. Хусусан, Туркия Миллий кутубхонасида ташкил этилган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази бурчагини янада бойитиш бўйича ушбу кутубхона мутасаддилари билан музокаралар олиб борилди.
Бошқарма ҳузуридаги Сулаймония кутубхонасида сақланаётган қўлёзмалар фонди билан танишилди ва китобларни сақлаш шароитлари ўрганилди, тажрибалар алмашилди. Шундан сўнг делегация аъзолари Ромий кутубхонасининг реставрация лабораториясида бўлиб, у ердаги иш жараёнлари, қадимий қўлёзма манбаларни тиклаш-таъмирлаш тажрибалари билан танишилди. Айни пайтда бу ерда ўзбекистонлик бир гуруҳ реставраторлар ҳам тажриба ўтамоқда.
— Туркияга бу галги ташрифимиз жуда эсда қоларли ва манфаатли бўлди, дейиш мумкин, - деди Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухаликов. – Яқинда Самарқанда ўтказилган “Буюк аждодлар мероси – Учинчи Ренессанс асоси” Халқаро конгрессида 40 га яқин туркиялик олимлар иштирок этиб, марказимиз фаолиятини такомиллаштириш юзасидан 30 дан ортиқ таклиф ва лойиҳаларни илгари суришган эди. Биз ушбу мутахассислар билан учрашиб, уларнинг ўз лойиҳалари бўйича ишларни давом эттириш юзасидан музокаралар олиб бордик.
Турк музей ва кутубхоналаридаги Ўзбекистон маданий меросига оид экспонатлар билан яқиндан танишиб, икки халқ маданияти, тарихи ва  тақдири бир-бирига чамбарчас боғлиқ эканига янада ишонч ҳосил қолдик. Бу сафаримиздан олинган хулосалар кейинги фаолиятимиз йўналишларини аниқ ва тўғри белгилаб олишимизда катта ўрин тутади.

БУДЕТ СОЗДАНА ПЛАТФОРМА УЧЕНЫХ УЗБЕКИСТАНА И ТУРЦИИ
Как уже сообщалось ранее, в период с 15 по 19 сентября делегация во главе с директором Центра исламской цивилизации Узбекистана, Председателем правления WOSCU Ф. Абдухаликовым провела серию мероприятий, круглых столов, презентаций и выставок в Турции.
Члены делегации ознакомились с деятельностью компании "Outdor Factory" в Стамбуле. Эта компания представила свои проекты по обогащению музея Центра исламской цивилизации Узбекистана. Руководитель компании Синан Тураман рассказал о проводимых работах в музее президента Турции в Стамбуле. Во время визита были проведены встречи в таких значимых местах, как Айя-София, Голубая мечеть, дворец Топкапы, древний город Эфес и мавзолей Галикарнас, а также в миниатюрном музее под открытым небом Miniatürk, который включает в себя уменьшенные модели этих знаменитых исторических памятников.
Специалисты центра изучили опыт работы этих исторических памятников, музеев, библиотек и других образовательных учреждений. Делегация Центра также изучила опыт Турции по использованию современных интерактивных программ и достижений. В частности, образовательная программа "Deneyap Technology Atölyesi", рассчитанная на детей и молодежь, музей иллюзий в Стамбуле, Музей современного искусства Турции, музей "Панорама 1453", посвященный завоеванию Стамбула султаном Мехметом II, и Музей истории Айя-Софии демонстрировали самые передовые и современные методы, различные 3D-шоу и видеоконтент.
Во время научно-творческой поездки делегации Центра исламской цивилизации Узбекистана сопровождали глава управления национальных дворцов Турции Ясин Йылдыз, глава управления рукописей Турции Джошкун Йылмаз, профессора ряда престижных университетов, ученые и специалисты. Во время встреч и визитов в Стамбуле делегация также ознакомилась с рядом редких рукописей и исторических экспонатов, связанных с культурным наследием Узбекистана. В частности, в дворце "Юлдыз", который является редким образцом турецкой и европейской архитектуры, хранится экземпляр Корана, подаренный ханом Коканда Амиром Умарханом султану Османской империи Махмуду II. В музее Топкапы хранятся редкие артефакты времен Тимуридов – подарки эмира Бухары султану Абдулхамиду II, а также самые редкие и священные реликвии исламского мира.
В ходе встречи в Долмабахче — одном из важнейших исторических мест Турции — директор Центра исламской цивилизации Узбекистана Фирдавс Абдухаликов и глава управления национальных дворцов при президенте Турции Ясин Йылдыз обменялись мнениями о необходимости объединения научных сил и возможностей для изучения нашего общего культурного наследия.
"Работа, проводимая президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым по широкому продвижению принципов просвещения ислама на мировом уровне и сохранению культурного наследия, заслуживает особого внимания," — сказал Ясин Йылдыз. "В Турции также ведется очень масштабная работа в этом направлении. На переговорах между лидерами двух стран также уделяется большое внимание развитию сотрудничества в этой сфере. Мы уверены, что этот визит наших узбекских друзей откроет новые возможности для ученых и исследователей обеих стран." На встрече также было предложено организовать совместный форум в рамках сотрудничества узбекских и турецких ученых. Ясин Йылдыз выразил готовность к сотрудничеству по изданию новых книг-альбомов из серии "Культурное наследие Узбекистана" совместно с национальными дворцами, музеями и библиотеками Турции.
Турецкая земля является местом вечного покоя великих святых и выдающихся мыслителей. Здесь похоронены наши предки, которые родились на территории Узбекистана, а затем совершили путешествие в древнюю Римскую империю, где прожили свои последние дни. Члены делегации посетили могилу Али Кушчи, похороненного в мавзолее Эюпа Султана в Стамбуле, а также узбекский текке (ханака) в Ускюдаре, который когда-то служил временным убежищем для наших соотечественников, отправлявшихся в паломничество, и воздали почести духу предков.
Центр находится в постоянном сотрудничестве с типографиями и дизайнерами братской страны. В ходе визита были проведены встречи с директором издательства "Мега Басым" Хасаном Конду и каллиграфом Хусейином Кутлу, который включил в свою работу элементы стиля и украшений, использовавшиеся в течение 1500 лет для написания Корана. Были проведены встречи и обсуждения по поводу публикации таких альбомов-книг, как «Исторические личности в рукописном наследии Узбекистана», «Путешествие Клавихо ко двору Тимура», «114 Коранов», «Выдающиеся рукописи Узбекистана».
17 сентября в здании Центра исследований истории, искусства и культуры ислама (IRCICA) состоялась фотовыставка на тему «Новый Узбекистан: время, пространство и культурное наследие», посвященная древней и богатой истории и уникальной культуре Узбекистана. В рамках фотовыставки также прошли медиасобытие «Узбекистан-Турция: общие корни и общее наследие» и презентация проекта «Энциклопедия великих учёных Узбекистана». Во время этого мероприятия были представлены Центр исламской цивилизации Узбекистана и исследовательские центры Имама Бухари, Имама Тирмизи и Имама Матурудди. Было заключено соглашение о создании «Энциклопедии великих учёных Узбекистана» между Центром исламской цивилизации Узбекистана, Исламским исследовательским центром и IRCICA.
Особое внимание было уделено изучению опыта музея истории науки и технологий Фуата Сезгина, дворца Топкапы и музея турецко-исламских искусств. Достигнуто соглашение о подготовке факсимильных изданий редких рукописей, в частности Коранов, написанных в период правления Золотой Орды и копированных внуком Тимура — Байсунгуром Мирзой. Руководитель отдела рукописей Турции, профессор Джошкун Йылмаз, передал Центру исламской цивилизации Узбекистана и Музею инноваций Имама Бухари факсимильное издание самой ранней полной рукописи «Сахих аль-Бухари» XIII века. Эти интересные и полезные встречи продолжились и в столице Турции — Анкаре.
Экс-глава Центра исследований истории, искусства и культуры ислама (IRCICA) Халит Эрен продолжает активно участвовать в проектах Центра исламской цивилизации в Узбекистане. «Я внимательно слежу за гуманитарно-ориентированными реформами, проводимыми лидером Узбекистана», — сказал Х. Эрен. «Недавно я опубликовал свою статью о глобальной значимости этих реформ в газете Daily Sabah, которая выходит на английском языке в Турции. Эта статья вызвала большой интерес среди представителей дипломатических миссий. В настоящее время я работаю над проектом по изучению самых редких рукописей Корана, хранящихся в Турции и принадлежащих Узбекистану, в сотрудничестве с Центром исламской цивилизации Узбекистана».
17 сентября сотрудники Центра исламской цивилизации Узбекистана и Исследовательского центра Имама Бухари провели презентации своих центров в Теологическом факультете университета Анкары и Национальной библиотеке Турции при администрации президента. Особое внимание было уделено дальнейшему обогащению уголка Центра исламской цивилизации Узбекистана в Национальной библиотеке Турции.
В библиотеке Сулеймания была исследована коллекция рукописей, оценены условия их хранения и проведен обмен опытом. Затем члены делегации посетили реставрационную лабораторию библиотеки Руми, где изучили рабочие процессы и получили информацию о реставрации древних рукописей. В настоящее время в этой лаборатории проходит обучение группа реставраторов из Узбекистана.
«Визит в Турцию оказался очень впечатляющим и полезным, — отметил директор Центра исламской цивилизации Узбекистана Ф. Абдухаликов. «Месяц назад, в Самарканде на Международном конгрессе "Наследие великих предков — основа Третьего Ренессанса" приняли участие около 40 турецких учёных, которые предложили более 30 проектов для расширения деятельности центра. Мы провели встречи с этими специалистами, чтобы продолжить работу над проектами. Знакомство с культурным наследием Узбекистана, хранящимся в турецких музеях и библиотеках, укрепило наше убеждение в тесной связи истории и культуры двух народов. Результаты этого визита будут иметь большое значение для направления нашей дальнейшей деятельности».