ЖАҲОН ОЛИМЛАРИ ШАВКАТ МИРЗИЁЕВГА ИЛМ ВА МАДАНИЯТНИ ҚЎЛЛАБ-ҚУВВАТЛАГАНИ УЧУН МИННАТДОРЛИК БИЛДИРИШДИ
Самарқанддаги Конгресслар марказида Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти (WОSCU) VIII Халқаро конгресси  бўлиб ўтди. Дунёнинг 35 давлатидан 300 дан ортиқ иштирокчи Самарқанд декларациясини қабул қилишиб, Ўзбекистон Республикаси Президентига анъанавий Мурожаатнома билан чиқишди. Тадқиқотчилар Шавкат Мирзиёевга жорий йил 24 август куни бўлиб ўтган “Буюк аждодлар мероси – Учинчи Ренессанс асоси” VIII Халқаро конгрессининг очилиши муносабати билан иштирокчиларга йўллаган табриги учун миннатдорлик билдиришди.
Мурожаатда Ўзбекистон раҳбарининг ноёб муаллифлик мега-лойиҳаси – Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази юксак баҳоланди. Иштирокчилар маданият масканларида бўлиб, Ислом цивилизацияси маркази ва Имом ал-Бухорий маънавият марказида барпо этилаётган маҳобатли иншоотлар билан танишди. Конгресс давомида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказини сифатли мазмун билан тўлдириш бўйича қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқишга қаратилган 300 дан ортиқ маърузалар, таклифлар, интервьюлар, баёнотлар ва тақдимотлар тақдим этилди.
Ялпи мажлис доирасида иштирокчилар WOSCU VIII Халқаро Конгресси якунларини сарҳисоб қилдилар ва Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази мазмуни учун асос бўлиб хизмат қиладиган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг қўшма лойиҳалари “Йўл харитаси”ни тасдиқладилар. Долзарб вазифалар қаторига ноёб қўлёзмаларнинг факсимиле нусхаларини яратиш, музейшуносликдаги инновацион ишланмалар, янги археологик ва этнографик экспедициялар, ҳаттоки сунъий интеллектни фанга жорий этиш каби масалалар ҳам киради.
Қабул қилинган Самарқанд декларацияси конгресснинг тўрт кунлик ишини якунлаб, тадбир иштирокчиларининг тараққиёт ва маърифат ғояларига содиқлигини тасдиқлади. IRCICA, TURKSOY, “Al Furqan” жамғармаси, Араб дунёси институти, Халқаро Туркий академия каби 10 та йирик халқаро ташкилот раҳбарлари, 15 нафар академик, 40 нафар профессор ва доцент, 103 нафар фан доктори, 54 та музей ва кутубхоналар директорлари, 5 нафар олий ўқув юртлари ректорлари, 5 та нашриёт уйи директорлари 35 давлатдан 300 дан ортиқ иштирокчилар номидан мурожаатни “Al Furqan” жамғармаси директори Сали Шаҳсивари ўқиб эшиттирди.
Конгресснинг якуний йиғилишида WOSCU халқаро мукофоти  –  “Олтин китоб” тақдим этилди, бу йил у Саудия Арабистони, Қозоғистон, Туркия, Буюк Британия ва бошқа мамлакатлардан келган 10 нафар шарқшунос олимларга насиб этди.

300 УЧЕНЫХ МИРА ПРИНЯЛИ САМАРКАНДСКУЮ ДЕКЛАРАЦИЮ И ОБРАТИЛИСЬ К ПРЕЗИДЕНТУ УЗБЕКИСТАНА ШАВКАТУ МИРЗИЁЕВУ
22:51 / 28.08.2024
Международного Конгресса Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU). Более 300 участников их 35 стран мира приняли Самаркандскую декларацию и выступили с традиционным обращением к Президенту Узбекистана. Исследователи поблагодарили Шавката Мирзиёева за поздравление, которое он адресовал участникам VIII Международного конгресса «Наследие великих предков – основа Третьего Ренессанса» 24 августа 2024 года.
Высокую оценку в обращении получил уникальный авторский мегапроект руководителя Узбекистана – Центр исламской цивилизации в Узбекистане. Участники посетили культурные объекты и ознакомились с возводимыми величественными зданиями Центра исламской цивилизации и духовного центра Имама аль-Бухари. В ходе Конгресса было представлено более 300 докладов, предложений, интервью, заявлений и презентаций, направленных на разработку совместных проектов для наполнения Центра исламской цивилизации качественным содержанием.
В рамках пленарного заседания участники подвели итоги VIII Конгресса WOSCU, утверждили “дорожную карту” совместных проектов Центра исламской цивилизации, которые послужат фундаментом содержательной части Центра исламской цивилизации в Узбекистане. В числе актуальных заявок – создание факсимильных копий рукописей, инновационные разработки в музееведении, новые археологические и этнографические экспедиции, и даже внедрение искусственного интеллекта в науку.
Принятая Самаркандская декларация финализировала четырехдневную работу Конгресса и подтвердила приверженность участников Конгресса идеям прогресса и просвещения. От имени более 300 участников из 35 стран мира, в числе которых руководители 10 крупных международных организаций, таких как ИРСИКА, ТЮРКСОЙ, Фонд Аль-Фуркан, Институт арабского мира, Международной тюрксой академии, 15 академиков, 40 профессоров, 103 доктора наук, 54 директора музеев и библиотек, 5 ректоров вузов, 5 директоров издательских домов и многих других, ее зачитал директор Фонда «Аль-Фуркан» Сали Шахсивари.
На финальном заседании конгресса состоялось вручение международной премии WOSCU «Золотая книга», которая в этом году досталась сразу 10 ученым-востоковедам из Саудовской Аравии, Казахстана, Турции, Великобритании и других стран.
В освещении Конгресса приняли участие журналисты 20 зарубежных СМИ, в том числе CNN, Euronews, "Россия-Культура", "Мир", телеканалов стран Центральной Азии.