ЖАҲОН ОЛИМЛАРИ ШАВКАТ МИРЗИЁЕВГА ИЛМ ВА МАДАНИЯТНИ ҚЎЛЛАБ-ҚУВВАТЛАГАНИ УЧУН МИННАТДОРЛИК БИЛДИРИШДИ
Самарқанддаги Конгресслар марказида Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти (WОSCU) VIII Халқаро конгресси  бўлиб ўтди. Дунёнинг 35 давлатидан 300 дан ортиқ иштирокчи Самарқанд декларациясини қабул қилишиб, Ўзбекистон Республикаси Президентига анъанавий Мурожаатнома билан чиқишди. Тадқиқотчилар Шавкат Мирзиёевга жорий йил 24 август куни бўлиб ўтган “Буюк аждодлар мероси – Учинчи Ренессанс асоси” VIII Халқаро конгрессининг очилиши муносабати билан иштирокчиларга йўллаган табриги учун миннатдорлик билдиришди.
Мурожаатда Ўзбекистон раҳбарининг ноёб муаллифлик мега-лойиҳаси – Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази юксак баҳоланди. Иштирокчилар маданият масканларида бўлиб, Ислом цивилизацияси маркази ва Имом ал-Бухорий маънавият марказида барпо этилаётган маҳобатли иншоотлар билан танишди. Конгресс давомида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказини сифатли мазмун билан тўлдириш бўйича қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқишга қаратилган 300 дан ортиқ маърузалар, таклифлар, интервьюлар, баёнотлар ва тақдимотлар тақдим этилди.
Ялпи мажлис доирасида иштирокчилар WOSCU VIII Халқаро Конгресси якунларини сарҳисоб қилдилар ва Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази мазмуни учун асос бўлиб хизмат қиладиган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг қўшма лойиҳалари “Йўл харитаси”ни тасдиқладилар. Долзарб вазифалар қаторига ноёб қўлёзмаларнинг факсимиле нусхаларини яратиш, музейшуносликдаги инновацион ишланмалар, янги археологик ва этнографик экспедициялар, ҳаттоки сунъий интеллектни фанга жорий этиш каби масалалар ҳам киради.
Қабул қилинган Самарқанд декларацияси конгресснинг тўрт кунлик ишини якунлаб, тадбир иштирокчиларининг тараққиёт ва маърифат ғояларига содиқлигини тасдиқлади. IRCICA, TURKSOY, “Al Furqan” жамғармаси, Араб дунёси институти, Халқаро Туркий академия каби 10 та йирик халқаро ташкилот раҳбарлари, 15 нафар академик, 40 нафар профессор ва доцент, 103 нафар фан доктори, 54 та музей ва кутубхоналар директорлари, 5 нафар олий ўқув юртлари ректорлари, 5 та нашриёт уйи директорлари 35 давлатдан 300 дан ортиқ иштирокчилар номидан мурожаатни “Al Furqan” жамғармаси директори Сали Шаҳсивари ўқиб эшиттирди.
Конгресснинг якуний йиғилишида WOSCU халқаро мукофоти  –  “Олтин китоб” тақдим этилди, бу йил у Саудия Арабистони, Қозоғистон, Туркия, Буюк Британия ва бошқа мамлакатлардан келган 10 нафар шарқшунос олимларга насиб этди.

300 SCHOLARS FROM AROUND THE WORLD ADOPTED THE SAMARKAND DECLARATION AND ADDRESSED THE PRESIDENT OF UZBEKISTAN SHAVKAT MIRZIYOYEV
17:51 / 28.08.2024
The closing ceremony of the 8th International Congress of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan (WOSCU) was held in the Samarkand Congress Center. More than 300 participants from 35 countries adopted the Samarkand Declaration and made a traditional address to the President of Uzbekistan. The researchers thanked President Shavkat Mirziyoyev for the congratulations he addressed to the participants of the 8th International Congress “The Legacy of the Great Ancestors - the Foundation of the Third Renaissance” on August 24, 2024 and noted that the warm attitude of the President of Uzbekistan “inspires them to new discoveries and achievements”.
The address highly praised the unique author's mega-project of the head of Uzbekistan - the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan. The participants visited cultural sites and got acquainted with the majestic buildings of the Center of Islamic Civilization and the Imam al-Bukhari Spiritual Center. During the Congress, more than 300 reports, proposals, interviews, statements and presentations were presented, aimed at developing joint projects to fill the Center of  Islamic Civilization with high-quality content.
During the plenary session, the participants summed up the results of the 8th  WOSCU Congress, approved the Roadmap of joint projects of the Center of Islamic Civilization, which will serve as the foundation for the substantive part of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan. Among the current applications are the creation of facsimile copies of manuscripts, innovative developments in museology, new archaeological and ethnographic expeditions, and even the introduction of artificial intelligence in science.
The adopted Samarkand Declaration finalized the four-day work of the Congress and confirmed the commitment of the Congress participants to the ideas of progress and enlightenment. On behalf of more than 300 participants from 35 countries, including the heads of 10 major international organizations such as IRCICA, TURKSOY, the Al Furqan Foundation, the Institute of the Arab World, the International Turkic Academy, the League of Arab States and other international organizations, 15 academicians, 40 professors, directors of 5 publishing houses, 103 doctors of science, 54 directors of museums and libraries and others, it was read by the director of the Al-Furqan Foundation Sali Shakhsivari.
At the final session of the congress, the WOSCU International Golden Book Award was presented, which this year went to 10 orientalists from Saudi Arabia, Kazakhstan, Turkiye, Great Britain and other countries.
Journalists from 20 foreign media outlets, including CNN, Euronews, Russia-Culture, Mir, and TV channels of Central Asian countries have also been invited.